Used 2025 Heartland Corterra 22.1RB Travel Trailer
Heartland Corterra travel trailer 22.1RB highlights:
- Queen Bed
- Full Bathroom
- Single Slide
- 14' Power Awning
Pack your bags and hitch up this travel trailer for a fun time at the campground! The queen size bed up front offers a comfortable place to lay your head at night with wardrobes and nightstands on either side of it for your items. Prepare your best home cooked meals in the fully equipped kitchen with stainless steel appliances. The luxurious sofa is a comfy place to sit while you watch your favorite movies on the 40" LED TV. Throughout the unit is USB/USBC and 110V outlets, plus an upgraded Bluetooth interior sound system for crystal clear music. Freshen up after a fun day at the beach in the radius shower located in the rear corner bathroom!
Explore the open road with any one of these Heartland Corterra fifth wheels or travel trailers! They are built with a 8" I-beam, Azdel Onboard composite sidewalls, and a heated and enclosed underbelly to protect your unit's vitals. The Vault XL and color coded wiring makes it easy to navigate through it and the exclusive TRIO airflow AC system ensures maximum cooling to keep you cooled off on a hot summer day. You can safely enter and exit the unit through the deluxe tinted glass entry door with Extended Safe-T entry grab handle. The interiors abound in luxury with hidden storage throughout, a wine and/or coffee bar for entertaining, and a residential appliance package for home cooked meals everywhere you go. Come find your favorite one today!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# CT762565
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 588 lbs |
| GVWR | 7588 lbs |
| Dry Weight | 5098 lbs |
| Cargo Capacity | 2458 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 40" LED TV |
| Awning Info | 14' Power w/ LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFDB2620SN538829 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


