Used 2025 Heartland Eddie Bauer 3600LF Fifth Wheel
Front Master Bedroom / Residential-Style Kitchen / Rear Private Bedroom Suite/ 3 Slides
2025 Heartland Eddie Bauer 3600LF Fifth Wheel w/2 Bedrooms, 1.5 Bath, Residential Style Kitchen
Vehicle Details:
Year: 2025
Make: Heartland
Model: Eddie Bauer 3600LF
Exterior Color: White
Interior Color: Eddie Bauer Interior Decor
Condition: Used
Experience the perfect blend of comfort and functionality in this 2025 Eddie Bauer 3600LF fifth wheel, designed with families and extended stays in mind. Its spacious multi-room layout features a private front master suite, a rear bedroom with its own half bath and exterior entry, plus a loft space that’s perfect for kids or guests. The main living area offers residential-style seating, a cozy fireplace, and a large entertainment center, while oversized windows bring in natural light to create a warm, inviting atmosphere.
The fully equipped kitchen includes a large refrigerator, solid-surface countertops, and ample storage, making meal prep feel just like home. Built for convenience and all-season travel, this unit also features multiple A/C units, a heated underbelly, modern tech upgrades, and abundant exterior storage. With its thoughtful design, upscale finishes, and versatile sleeping arrangements, the 3600LF is ideal for anyone looking to travel in comfort without sacrificing space or style.
Standard Specifications:
Exterior Length - 41’ 4”
Exterior Height - 13’ 4”
Fresh Water Capacity - 50 gal.
Grey Water Capacity - 57 gal.
Black Water Capacity - 114 gal.
Weights:
Hitch Weight: 2,442 lbs.
EVW: 12,238 lbs.
GVWR: 15,000 lbs
SR1 RV
612 Route 106 N,
Loudon, NH 03307
(603) 708-1041
M-F: 9am-5pm
Sat: 8am-3pm
Sun: 9am-1pm
Stock Number:
S1539567-P
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at $2,850 or $29/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 603-708-1041.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# S1539567-P
Exterior Color: White
Interior Color: Eddie Bauer Interior Decor
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Eddie Bauer Interior Decor |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 2442 lbs |
| GVWR | 15000 lbs |
| Dry Weight | 12238 lbs |
| Cargo Capacity | 2714 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 57 gals |
| Black Water Capacity | 114 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | 2 |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LED Smart TV |
| Awning Info | 16 Foot |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 5SFYG4125S1539567 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


