Used 2025 Heartland Prowler Lynx 17RBX Travel Trailer
Heartland Prowler Lynx LE travel trailer 17RBX highlights:
- Queen Bed
- 12V Refrigerator
- Exterior Storage
- 8' Power Awning
Lightweight towing and cozy camping is possible with this travel trailer! You will love having your own front queen bed to sleep on each night. A booth dinette provides a place to dine, play board games, and even sleep another guest if needed. The chef of your group can whip up meals on the two burner cooktop, and there is a 3.3 cu. ft. 12V residential refrigerator to keep food fresh. This model also includes a private bath with a shower and toilet so you don't have to use the camp's facilities at night!
Get ready for comfortable and easy camping with the Prowler Lynx LE travel trailers by Heartland. Each model includes full bath and kitchen amenities, comfortable seating and sleeping spaces, and plenty of storage spaces that will help you keep camp gear and personal belongings clean and neat! The power awning outdoors will provide shade when you need it, and the LED interior lights will keep your space well lit. Don't let the lightweight Prowler Lynx travel trailers slip away. Choose your favorite floorplan today!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $3,000
Sale Price: $18,999
Stock# U-1544531
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 5 in |
| Hitch Weight | 402 lbs |
| GVWR | 3902 lbs |
| Dry Weight | 2992 lbs |
| Cargo Capacity | 894 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 7 gal |
| Water Heater Type | Electric |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 8' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFPB2111S1544531 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


