Used 2025 Jayco Jay Flight SLX 170BH Travel Trailer
Bunks / Queen Bed / Rear Bath
Jayco Jay Flight SLX travel trailer 170BH Sport Edition highlights:
- Front Queen Bed
- 10' Electric Awning
- Tub/Shower
- Microwave Oven
- 3.3 Cu. Ft. 12V Refrigerator
Your crew of five will love camping in this single-axle travel trailer! There are bunk beds in the rear corner and a full bath in the other rear corner for easy nighttime use. You will have the front queen bed to yourselves, along with an overhead shelf and a nightstand/wardrobe for your clothes. The booth dinette provides a place to dine, play games, and even let an extra guest stay over. The Customer Value Package on this Sport Edition model includes a 19K BTU furnace, stabilizer jacks, a power awning, an entry door with a window and shade prep, and many more stand-out features!
The Jayco Jay Flight SLX travel trailer is quite easy to own because it is lightweight for an easier towing experience. Built on a fully integrated A-frame with galvanized-steel, impact-resistant wheel wells, the Jay Flight SLX has quality at its very foundation. That quality continues on to the electric self-adjusting brakes, easy-lube hubs, Magnum Truss roof system, and LP quick connect. Some of what the mandatory Customer Value Package includes is backup camera prep, Keyed-Alike entry and baggage doors, marine grade exterior speakers, and an on-demand tankless water heater.
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at $1,599 or $20/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 9.24% APR for 120/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# S1Y50295
Interior Color: Classic Farmhouse
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Classic Farmhouse |
| Hitch Weight | 315 lbs |
| GVWR | 3750 lbs |
| Dry Weight | 3000 lbs |
| Cargo Capacity | 795 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


