Used 2025 Keystone RV Coleman Legacy 1905RB Travel Trailer
Keystone Coleman Legacy travel trailer 1905RB highlights:
- Spacious Slide Out
- Full Rear Bath
- Dual Bedside Wardrobes/Nightstands
- 16' Power Awning
- King Bed
You can't go wrong with this couple's trailer! Once you arrive at the campground, you can unload the pass-through storage, then put out the 16' power awning and relax in your camp chairs. The theater seating with a removable table provides a place to relax inside if the weather isn't cooperating, and there is a 50" TV if you want to stay indoors all day and watch movies! You can make lunch on the three burner cooktop or in the air fryer/convection microwave when you get hungry, and there is a 16 cu. ft. 12V refrigerator to keep cold items fresh. The full rear bath includes a 30" x 40" spacious shower, a large linen closet, and a medicine cabinet to name a few comforts!
With any Coleman Legacy travel trailer by Keystone, you will find added features to make each camping experience one to remember! There is a painted fiberglass front cap with an LED light, a walkable roof, tinted safety glass windows, plus a power tongue jack and electric stabilizer jacks for easy set up. Head inside to enjoy a 6' 10" ceiling height, blackout roller shades, a stainless steel kitchen sink, and an Oxygenics Fury showerhead for added comfort. Each model also features Keystone Exclusives, such as color-coded unified wiring, Tuf-Loc thermoplastic duct joiners, and an I-beam frame with stamped steel cross-members and outriggers for added strength.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 219606A
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 605 lbs |
| Dry Weight | 5066 lbs |
| Cargo Capacity | 2034 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV |
| Awning Info | 16' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTCMJ20SW949718 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


