Used 2025 Keystone RV Montana 3941FO Fifth Wheel
Washer/ Dryer
Slide Room Toppers
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# U00769
Exterior Color: Custom Paint Option; Volcano, Sterling, Cobalt
Interior Color: Oakmont, Woodcliff
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | Oakmont, Woodcliff |
| Exterior Color | Custom Paint Option; Volcano, Sterling, Cobalt |
| Hitch Weight | 2810 lbs |
| Dry Weight | 15644 lbs |
| Cargo Capacity | 2356 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential w/ Ice maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" Smart TV, BR 32" LCD TV |
| Awning Info | 13' & 16' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


