Used 2025 Keystone RV Springdale Classic Mini 1710MB Travel Trailer
Keystone Springdale Classic Mini travel trailer 1710MB highlights:
- Full Rear Bath
- Pass-Thru Storage
- 3.3 Cu. Ft. 12V Refrigerator
- Sleeps Two
Time spent in this couple's trailer will be time well spent! You will love the amount of space you have each day since the queen Murphy bed can be put away to utilize the fold-down sofa. The chef of your group can make breakfast on the two burner gas cooktop and store leftovers in the 3.3 cu. ft. 12V refrigerator. The countertop with two chairs can be used as a desk or for dining space, and the full rear bath is sure to be appreciated!
With any Springdale Classic Mini travel trailer by Keystone, you will enjoy lightweight towing thanks to their single-axle! You'll find the XL entry assist handle will make entering and exiting your unit easier than ever, and the power awning will provide protection from the sun as you relax in your camp chairs outside. Each model includes blackout night shades, solid wood cabinet doors and drawers, a shower skylight for more standing room, plus many more interior comforts. There is also a 5,000 BTU sidewall A/C and 20K BTU furnace to keep you comfortable, plus a Girard tankless water heater for endless hot showers!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $2,400
Sale Price: $13,595
Stock# 103844
| Sleeps | 2 |
| Length | 20 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Hitch Weight | 390 lbs |
| Dry Weight | 3408 lbs |
| Cargo Capacity | 982 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen Murphy |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 5000 btu |
| Awning Info | 12' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDTSGG11SW103844 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


