Used 2025 Palomino Backpack Edition SS-1200 Truck Camper
1/2 Ton Truck w/6’6” up to 8’ Bed
Palomino Backpack Edition truck camper SS-1200 highlights:
- Queen Bed
- 20,000 BTU Furnace
- Electric Roof Lift
- 55" One-Piece Door
- 11,000BTU A/C
- Electric Jacks
- 2- 200W Solar Panels
- Moon Bag Awning
- Fits 1/2 Ton trucks with 6 1/2 ft bed or larger.
Stay well rested in this soft sided truck camper with a front queen bed! The seating area with a table is not only great for enjoying your meals prepared with the two burner cooktop, but also for an extra guest to sleep at night, plus it has storage for a blanket and a pillow. There is also a closet storage and storage next to the refrigerator.
Each Backpack Edition truck camper by Palomino is constructed with high-density block foam insulation, an alpha super flex membrane roof, and Azdel substrate for added durability. You will also love the white or grey hi-gloss exterior fiberglass that is eye-catching and easy to keep clean. Inside, you'll find broad maple cabinets, LED lighting, and more comforts. If you'd like to further customize your camper, consider choosing the optional roof rack, dually bracket, entry step, or optional air conditioning!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 19717
Exterior Color: White, Grey
| Sleeps | 3 |
| Length | 12 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 2 in |
| Ext Height | 6 ft |
| Exterior Color | White, Grey |
| Dry Weight | 1591 lbs |
| Fresh Water Capacity | 15 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Floor Length | 8 ft |
| Center of Gravity Front | 39 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 11000 btu |
| Truck Bed Size | Short/Long |
| Awning Info | Moon Bag Awning |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Pop-Up |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 4X4SSZ207SN119717 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


