Used 2025 Riverside Xplorer 179X Travel Trailer
2025 Riverside Xplorer 179X Features:
- Double-welded aluminum framing
- Heated and enclosed underbelly
- Front Booth Dinette
- Rear Queen Bed
- Full Bathroom
- Full Size Spare Tire
The Riverside Xplorer 179X is a lightweight travel trailer known for its full bath and kitchen amenities, including a Three-burner cooktop, refrigerator, and overhead cabinets. It features a single axle, a power awning, and can sleep up to four people.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 07881
| Sleeps | 4 |
| Length | 20 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Hitch Weight | 550 lbs |
| GVWR | 4550 lbs |
| Dry Weight | 3725 lbs |
| Cargo Capacity | 825 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 17 gals |
| Tire Size | 235/75R15 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Power |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 59CXD2014SL007881 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

