Used 2025 Venture RV Sonic Lite SL150VRB Travel Trailer
Venture RV Sonic Lite travel trailer SL150VRB highlights:
- Rear Bath
- Murphy RV Queen Bed
- Removable Table
- Flip-Up Solid Steps
- Panoramic Automotive Window
Get ready for last-minute plans to camp in this easy to tow and setup trailer. Some might even call this the "perfect couple's trailer" because of the versatile Murphy RV queen bed and sofa combination up front! You can also dine while at the sofa thanks to the removable table and charge your electronics from the StorMore bedside nightstands with a 110V outlet and USB charging just below the front wardrobes. You will have privacy in the rear bathroom that includes a wardrobe for more clothing and linens. The convection microwave along with the two-burner cooktop will allow you to make warm meals when you aren't cooking over a campfire, and the 11' power awning offers an outdoor living area to enjoy the scenery.
With any Sonic Lite travel trailer by Venture RV, you begin with Next Generation in RV frame technology with the NXG frame, AZDEL Onboard composite panels, tongue and groove plywood floor decking, and a tucked rear bumper. The Fall Package 1.6 provides a motion light in the bathroom, a deep round stainless steel sink with cover in the kitchen, and the JBL Flip Bluetooth Speaker which allows you to use smartphone technology in the RV, plus a lighted power tongue jack, and WIFI prep to mention a few features. Get ready for comfort and style in a Sonic Lite ultra-lightweight, single-axle travel trailer of your choice!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $3,000
Sale Price: $18,995
Stock# P6721
| Sleeps | 2 |
| Length | 19 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 520 lbs |
| GVWR | 3885 lbs |
| Dry Weight | 3290 lbs |
| Cargo Capacity | 595 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Murphy RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 2770 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| Awning Info | 11' Power LED Lighted |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4EZT21610S7096721 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


